1Pcs MG1-32/G60 109-32 Mechanical Seals Shaft Size 32mm Replacement To B02 MG1 Seal For Pumps(TC-TC-VIT)
★★★★★ 4.1 84 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by billjam.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Pump SealsSpecificationMG1-32/G60 109-32 Mechanical Seals Shaft Size 32mm Replacement To B02 MG1 Seal For Pumps- Shaft diameter: 10 ... 100 mm (0.39 "... 3.94")- Pressure: 16 bar (230 PSI),- Vacuum: ... 0.5 bar (7.25 PSI), up to 1 bar (14.5 PSI)- Temperature: -20 ° C ... +140 ° C (-4 ° F ... +284 ° F)- Angular speed: 10 m / s (33 ft / s)- Permissible axial displacement: ± 2.0 mm==========Hign-concerned Chemical : NoneStandard or Nonstandard : StandardModel Number : MG1-32mmMaterial : RubberStyle : Mechanical SealStandard or Nonstandard : StandardModel Number : MG1-32mmMaterial : RubberStyle : Mechanical SealItem : Mechanical seals MG1Type : Rubber bellow sealsStationary Ring : Ceramic/SIC/TC
  • Pump Seals
  • 1Pcs MG1-32/G60 109-32 Mechanical Seals Shaft Size 32mm Replacement To B02 MG1 Seal For Pumps
Brand WYGRKB
Model WYGRKB
Exterior Brushed
Item Weight 1.76 ounces
Manufacturer WYGRKB
Item model number WYGRKB
Package Dimensions 0.39 x 0.39 x 0.39 inches
Manufacturer Part Number WYGRKB
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.1 out of 5
★★★★★
84 ratings | 34 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
77% (65)
4 stars
7% (6)
3 stars
4% (3)
2 stars
2% (2)
1 star
10% (8)